ŚwiętokrzyskieCycling

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Publikacja opracowana przez Suchedniowskie Stowarzyszenie Cyklistów, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”

zamknij

Co nowego u nas słychać!

Aktualności

Jeleniowskie Ścieżki po raz drugi

Data dodania: 17.10.2021
Jeleniowskie Ścieżki po raz drugi

Może na początek kilka słów o Stowarzyszeniu.

Stowarzyszenie Ostrower to inicjatywa, zrodzona z potrzeby środowiska rowerowego naszego miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Siłą rozpędu, po kilku interesujących spotkaniach i wymianie myśli, wśród pasjonatów dwóch kółek zrodziła się chęć dalszego współdziałania. Tak podjęliśmy decyzję o stworzeniu pierwszego festiwalu rowerowego. Następnie zawiązaliśmy formalnie stowarzyszenie i działamy od 2017 roku.

Skąd pomysł na tę miejscówkę? Czy inne lokalne góry były także brane pod uwagę?
 
Może zabrzmi to banalnie, ale pomysł na budowę kompleksu ścieżek enduro powstał z... braku kompleksu legalnych ścieżek enduro w okolicy. Brakowało tego typu ścieżek w naszych Górach Świętokrzyskich. Brak przestrzeni dla rowerzystów uprawiających tę dyscyplinę powodował, iż poruszali się oni najczęściej wzdłuż szlaku pieszego, niejednokrotnie również w paśmie Łysogór. Jeleniowskie Ścieżki przekierowują ich z tamtych rejonów. Mieliśmy oczywiście do tej pory Telegraf w Kielcach, jednak Ci, którzy przejadą się po Jeleniowskich Ścieżkach i Telegrafie na pewno od razu dostrzegą różnicę pomiędzy tymi trasami. Ze wszystkich lokalnych gór Pasmo Jeleniowskie wydało nam się najlepszym wyborem. Długo zastanawialiśmy się, w którym dokładnie miejscu pasma będą znajdować się ścieżki. Wybór padł na północne zbocze G. Chocimowskiej, które oferowało największe przewyższenie i zróżnicowane pod kątem opadania zbocze.

Od pomysłu do celu, czyli jak długo projekt był realizowany do jego obecnej formy?

W 2019 roku do Stowarzyszenia Ostrower przyszedł Tomasz Kosiak wraz z przyjaciółmi i pomysłem utworzenia tras rowerowych w okolicy. Był już po pierwszej, bardzo obiecującej rozmowie z Nadleśnictwem Łagów. Musiał tylko znaleźć partnera do działania. Wybrał nasze stowarzyszenie. Pierwsze, nieśmiałe planowanie przebiegu tras rozpoczęło się jesienią 2019 roku. Musieliśmy poznać nasze możliwości, dlatego zbocza góry Witosławskiej i Chocimowskiej przeszliśmy wzdłuż i wszerz. Prace ziemne rozpoczęliśmy wiosną 2020 roku. Można powiedzieć, że przygotowanie tego co zaprezentowaliśmy początkiem września 2021r zajęło nam około 2 lata. Był to czas wypełniony ciężką pracą, pokonywaniem trudności, a także nawiązywaniem współpracy z naszymi patronami i wolontariuszami. Prace wykonywaliśmy ręcznie, dbając o zachowanie naturalnego charakteru ścieżek i otaczającej je przyrody . Środki materiałowe i finansowe pochodziły najczęściej z naszych wewnętrznych składek. Natomiast Nadleśnictwo Łagów pokryło koszty związane z poligrafią i oznaczeniem tras. Niedługo również ustawią nam wiaty aby odwiedzający mieli gdzie odpocząć. Z tego miejsca chciałbym podziękować osobom tak mocno zaangażowanym w projekt oraz Nadleśnictwu Łagów za doskonałą współpracę.

Jak układa się współpraca z Nadleśnictwem, lokalnym Samorządem?

Szczerze mówiąc, byliśmy zaskoczeni tak pozytywnym odzewem ze strony Nadleśnictwa. Już od pierwszego spotkania wyrażali zainteresowanie naszym projektem i deklarowali wsparcie, wielokrotnie nas odwiedzali w terenie i udzielali fachowych rad odnośnie prac leśnych. Ponadto Nadleśnictwo Łagów zobowiązało się przekazać środki na budowę wiat w Bazie Jeleniowskich Ścieżek i na szczycie G. Chocimowskiej. Przyznali nam tuż przed udostępnieniem Jeleniowskich Ścieżek, że mieli pewne wątpliwości czy nam się uda zrealizować przedsięwzięcie bez wsparcia z zewnątrz. Ale po jakimś czasie zauważyli, że się nie poddajemy i ostatecznie doprowadziliśmy projekt do końca. Z kolei Wójt Gminy Waśniów, na którego terenie znajduje się nasz kompleks, obiecał wyremontować drogę prowadzącą do ścieżek od strony Wronowa, która na naszej mapce oznaczona jest jako "4x4 only". Nie możemy narzekać na brak wsparcia ze strony lokalnych władz. Za to wielki plus dla nich!
 
Podczas niedzielnego pobytu na ścieżkach porozmawiałem z Kasią, która wyraziła swoją dużą aprobatę dla projektu. A co z odbiorem tras przez szerokie grono użytkowników? Zadowolenie czy rozczarowanie? Przekazują swoje uwagi?

Nieskromnie mogę powiedzieć, że nie spodziewaliśmy się tak dobrego odbioru ścieżek. Na testowym otwarciu Jeleniowskich Ścieżek gościło u nas około 100 rowerzystów. Niemal wszyscy, którzy mieli okazję zjechać naszymi trasami mówią, że brakowało w tym regionie takiego miejsca. Dla większości z nich otwarcie Jeleniowskich Ścieżek było dużym zaskoczeniem, gdyż prace utrzymywaliśmy w tajemnicy. Oczywiście, część znajomych miało o tym informacje, odwiedzali nas i nawet jeździli po nie do końca gotowych trasach ale zachowali to dla siebie. Pojawiły się oczywiście też uwagi i sugestie odnośnie poprawek. Część modyfikacji już wdrożyliśmy.

Goście z najdalszego miejsca w Polsce? Skąd przybywają do was amatorzy leśnej jazdy?

Na otwarcie ścieżek przyjechali do nas rowerzyści z najróżniejszych stron: Kielce, Radom, Łódź, Warszawa, Piaseczno, Lublin, Kozienice, Wąchock, Starachowice. Mieliśmy również gości z małopolski i podkarpacia, którzy zamiast dużych bikepark'ów wybrali nasz kompleks. Liczymy, że w przyszłości zawitają do nas rowerzyści również z dalszych regionów.

Planujecie jakąś rywalizacje sportową ? Pierwsze Mistrzostwa Województwa w zjeździe?

Ścieżki takie jak nasze aż proszą się o imprezę sportową. Na razie mogę powiedzieć tylko, że mamy takie plany i będziemy dążyć do ich realizacji. Czy się to uda w nadchodzącym sezonie? Zobaczymy.

Oczywiście nie sposób nie zapytać o plany na przyszłość?

Nie chcemy od razu odkrywać wszystkich kart, jednak mogę powiedzieć, że prace nad kolejną ścieżką już się rozpoczęły, a na pewno nie będzie to ostatnia zaplanowana trasa ;). Ponadto planujemy rozbudowę infrastruktury około ścieżkowej w postaci wspomnianych wiat, poprawieniu dojazdu, a także sprowadzeniu do bazy Jeleniowskich Ścieżek food truck'a. Czeka nas pracowitych kilka miesięcy aby w kolejnym sezonie nie zabrakło atrakcji. Będzie się działo!

Rozwój Jeleniowskich Ścieżek można wspomóc, przekazując darowiznę na konto Stowarzyszenia Ostrower 64 8507 0004 2003 3001 9276 0001. W tytule przelewu należy wpisać „Darowizna na Jeleniowskie Ścieżki”.

Na koniec wypada tylko chłopakom z Ostrowca pogratulować samozaparcia w dążeniu do celu i złożyć gratulacje za świetną realizację projektu. Mamy nadzieję, że dalej będzie rozwijał się bez przeszkud. Obeiecujemy, że jeszcze go odziwedzimy!

ŚwiętokrzyskieCycling

EUROPEJSKI FUNDUSZ ROLNY NA RZECZ ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH
EUROPA INWESTUJĄCA W OBSZARY WIEJSKIE